Pianobeton
Charakterystyka
Pianobeton to jeden ze specjalnych typów betonu, który coraz częściej zamawiają indywidualni inwestorzy. Nie bez powodu, ponieważ pianobeton ma świetną izolację termiczną i akustyczną, wysoka wytrzymałość i co najważniejsze – jest odporny na wodę i mrozoodporny. Wyróżnia się najwyższej klasy ognioodpornością A1, ponieważ jest na bazie cementu pianobetonu.
Jak powstaje pianobeton?
Powstaje dzięki dodaniu piany technicznej do zaprawy uzyskanej z cementu portlandzkiego. Ważnymi dodatkami są drobne wypełniacze np. pyły, popioły lotne i piasek. Gęstość objętościowa betonu zależy od środka spieniającego, przy zastosowaniu tych pochodzenia zwierzęcego (proteinowych) możemy uzyskać gęstość do 1000 kg/m3. Jeżeli chcemy uzyskać większą gęstość, będziemy potrzebować specjalnych środków spieniających.
Transport
Beton dowożony jest wprost na miejsce w betoniarce (z racji jego płynności) i podawany przy pomocy typowej pompy do betonu. Można go również wytworzyć w specjalnej maszynie na miejscu budowy.
Zastosowanie
Pianobetony często stosuje się jako zamiennik styropianu lub styroduru pod jastrych podłogowy. Dodatkowo na warstwy izolująco – wyrównujące na dachach i stropach.
Pianobeton najczęściej stosujemy:
- Na dachach płaskich, ponieważ możemy go stosować do wyrównania stropodachów niewentylowanych oraz do wypełnienia pustych przestrzeni np. podczas prac termomodernizacyjnych. Warstwa o grubości 20 cm zapewni nam odpowiednią izolacyjność termiczną.
- Tarasy i balkony, gdzie pełni funkcję podkładu pod posadzkę, a dodatkowo jest zamiennikiem izolacji termicznej.
- Stropy drewniane, lekki pianobeton oprócz wypełnienia przestrzeni między drewnianymi belkami stropowymi, zapewnia ochronę przeciwpożarową.
- Fundamenty, półpłynny beton komórkowy sprawdzi się do wykonywania monolitycznych fundamentów, w szczególności na gruntach torfowych.
Masz pytania?
Jeśli jesteś zainteresowany dostawą betonu w innej lokalizacji, skontaktuj się przedstawimy warunki i omówimy szczegóły.